ARCHIWUM. Szczecin. Wydarzenia. 21.06.2013. Noc Kupały @ Jasne Błonia

14/06/2013 0 przez kierunek Szczecin

Szczecin, Noc Kupały, 21.06.2013, lampiony, Jasne Błonia, puszczanie lampionów, na Jasnych Błoniach, w Szczecinie

Szczecin, Noc Kupały, 21.06.2013, lampiony, Jasne Błonia, puszczanie lampionów, na Jasnych Błoniach, w SzczecinieWydarzenie: Noc Kupały Szczecin 2013
czyli puszczanie lampionów na Jasnych Błoniach
Gdzie: Jasne Błonia. Szczecin
Kiedy: 21 czerwca 2013 (piątek), start godz. 21:00
planowana godzina puszczania lampionów: 22:00
Bilety: wstęp wolny

Noc Kupały – najkrótsza noc w roku czyli nadejście astronomicznego lata w Szczecinie na Jasnych Błoniach to także puszczanie lampionów szczęścia…

GALERIA ZDJĘĆ Z NOCY KUPAŁY 2013

:: szczegóły wydarzenia w rozwinięciu…


W piątek 21 czerwca 2013 o godzinie 22:00 na Jasnych Błoniach szczecinianie spotkają się aby wspólnie wypuścić w niebo lampiony szczęścia.
Na popularnym serwisie społecznościowym facebook już prawie 4000 osób zadeklarowało swoją obecność podczas tego wydarzenia.

Noc Kupały to święto ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości, powszechnie obchodzone na obszarach zamieszkiwanych przez ludy słowiańskie, ale również w podobnym charakterze na obszarach zamieszkiwanych przez ludy bałtyckie, germańskie i celtyckie.

To słowiańskie święto przypada w czasie letniego przesilenia Słońca w najkrótszą noc w roku. Podczas tej magicznej nocy zwyczajem było przeprowadzanie obrzędów, które miały zapewnić świętującym zdrowie i urodzaj.
Noc Kupały przebiegała w radosnej atmosferze. Zazwyczaj towarzyszyły jej się tańce, wróżby czy licznie rozpalane ogniska.

To właśnie tej nocy panny puszczały w nurty rzek wianki z zapalonymi świecami, licząc na prędkie wyłowienie ich przez kawalerów, co dziewczęta uznawały za dobrą wróżbę.

Obecnie w Noc Kupały ludzie spotykają się po to, by razem puszczać lampiony szczęścia. Życzenia pomyślane przy wypuszczeniu lampionu do nieba, podobno spełniają się zaraz po tym, jak lampion zniknie z zasięgu wzroku.

Noc Kupały staje się zwyczajem celebrowanym w wielu polskich miastach.

Puszczanie lampionów szczęścia najlepiej przyjęło się w Poznaniu, gdzie impreza będzie organizowana już po raz czwarty.

Organizatorzy szczecińskiej Nocy Kupały na puszczanie lampionów otrzymali oficjalne pozwolenie od Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Nad bezpieczeństwem imprezy będzie czuwać Pomorskie Towarzystwo Ratownicze. Przed 22:00 odbędzie się wspólne odliczanie do startu wszystkich lampionów.

Warto zwrócić uwagę przed zakupem lampionu, aby był wyprodukowany z materiałów ekologicznych. Każdy będzie miał możliwość nabyć lampion z papieru ryżowego i bambusowej obręczy tuż przed imprezą na parkingu przy ul. Piotra Skargi.

Organizatorzy wydarzenia apelują aby w trosce o bezpieczeństwo nie puszczać lampionów uszkodzonych, z rozerwaną powłoką lub uszkodzoną obręczą.

Portal Kierunek Szczecin postara się o przygotowanie fotoreportażu z tego wydarzenia…

GALERIA ZDJĘĆ Z NOCY KUPAŁY 2013

Zatem – do zobaczenia na Jasnych Błoniach!

Materiał video – Noc Kupały, lampiony w Poznaniu

Wydarzenie: Noc Kupały Szczecin 2013
czyli puszczanie lampionów na Jasnych Błoniach
Gdzie: Jasne Błonia. Szczecin
Kiedy: 21 czerwca 2013 (piątek), start godz. 21:00
planowana godzina puszczania lampionów: 22:00
Bilety: wstęp wolny