ARCHIWUM. Szczecin. Wydarzenia. 26.02.2016. Szczeciński Zamek na zapomnianym filmie @ Szczeciński Inkubator Kultury

ARCHIWUM. Szczecin. Wydarzenia. 26.02.2016. Szczeciński Zamek na zapomnianym filmie @ Szczeciński Inkubator Kultury

18/02/2016 0 przez Imprezy w Szczecinie

szykuje się kolejny pokaz wyjątkowego filmu ukazującego Szczecin i Zamek po wojnie…

archiwalny materiał filmowy autorstwa Witolda ChromińskiegoWydarzenie: Szczeciński Zamek na zapomnianym filmie
archiwalny materiał filmowy autorstwa Witolda Chromińskiego
Gdzie: Szczeciński Inkubator Kultury. Al. Wojska Polskiego 90. 70-482 Szczecin
Kiedy: 26 lutego 2016 (piątek), start godz. 18:30
Bilety: wstęp wolny

Zamek Szczeciński to archiwalny materiał filmowy autorstwa Witolda Chromińskiego, do którego zdjęcia powstały w latach 1958-1961.

Materiał odnaleziono w archiwum zamkowego kina w 2006 r., poddano cyfrowej rekonstrukcji i premierowo pokazano w 100-lecie urodzin Chromińskiego (w 2013).

Duża część filmu ukazuje Zamek zniszczony, dopiero przygotowywany do odbudowy, zaś jego otoczenie i śródmieście Szczecina zrujnowane albo niemal opustoszałe. Porażający widok to obraz tramwaju sunącego po pustym polu, miejscu, którego nijak nie mogliśmy zidentyfikować. Jak się później okazało był to zupełnie zniszczony obszar przy obecnym Placu Rodła. To robi wrażenie – opowiada Tomasz Wieczorek, który konsultował merytorycznie opracowywanie komentarza do filmu.

Pierwotny, niemy materiał składał się z trzech taśm i trwał łącznie niewiele ponad 24 minuty, a podczas pierwszych projekcji komentarz do niego wygłaszany był na żywo. Zrekonstruowany film uzupełniono uwagami z offu, ale zachowano charakterystyczny odgłos projektora, towarzyszący oryginalnej wersji.

Unikatową wartość filmu stanowią ujęcia z pierwszego etapu powojennej rekonstrukcji Zamku, czyli odbudowy skrzydła północnego.

Ujęcia centrum Szczecina wprawiają w zdumienie – oprócz Zamku kamera rejestruje m.in. katedrę przed odbudową, Dom Koncertowy Konzerthaus jeszcze przed powojenną rozbiórką, czy świeżo odbudowany Most Długi.

Materiał przedstawiony w filmie jest niebywałą gratką dla wszystkich zainteresowanych historią Szczecina. To zupełnie nieprawdopodobne znalezisko – dopowiada Tomasz Wieczorek z Zamku Książąt Pomorskich, który podczas projekcji opowie niezwykłą historię odnalezienia taśm i przybliży proces digitalizacji, któremu poddano ocalony film.

Seans odbędzie się 26 lutego 2016, o godz. 18:30 w kinie INKU Szczecińskiego Inkubatora Kultury. Wstęp wolny.

Zamek Szczeciński (film archiwalny z lat 1958-61), udźwiękowiony, Polska 2013 (33 min), autor archiwalnych zdjęć: Witold Chromiński
opracowanie: Ryszard Kotla, konsultacja merytoryczna: Tomasz Wieczorek, współczesny komentarz czyta: Stanisław Heropolitański, digitalizacja filmu: Zbigniew Pryjmak, realizacja: Studio nagraniowe Elvis van Tomato. Patronat honorowy: Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie