ARCHIWUM. Szczecin. Wydarzenia. 29.08.2016. Morskie opowieści. Spotkanie z Włodzimierzem Grycnerem @ Biblioteka Filia nr 54 [ProMedia]

ARCHIWUM. Szczecin. Wydarzenia. 29.08.2016. Morskie opowieści. Spotkanie z Włodzimierzem Grycnerem @ Biblioteka Filia nr 54 [ProMedia]

27/08/2016 0 przez Imprezy w Szczecinie

morskie opowieści prosto ze źródła…

29.08.2016 morskie opowieści spotkanie z Włodzimierzem GrycneremWydarzenie: Morskie opowieści
Spotkanie z Włodzimierzem Grycnerem
Gdzie: Miejska Biblioteka Publiczna Filia nr 54 [ProMedia]. Al. Wojska Polskiego 2. 70-741 Szczecin [zobacz w google street view]
Kiedy: 29 sierpnia 2016 (poniedziałek), start godz. 18:00
Bilety: wstęp wolny

„Morskie opowieści” w całej swej okazałości i krasie usłyszymy w poniedziałek (29.08.2016) w ProMedia.

Gościem spotkania będzie urodzony gawędziarz, który opowie o swoich rozlicznych przygodach na morzach i oceanach całego świata – kapitan żeglugi wielkiej i śródlądowej oraz pilot morski, Włodzimierz Grycner.

Urodzony w 1945 r. w Łopusznie, młodość spędził w Łomży, ale dał się uwieść marzeniom… Jak powiedział na, okoliczność promocji jednej ze swych książek: „Dla mnie czasy młodości były wspaniałe, ale lata dorosłego życia też były wyjątkowe, przesiąknięte morską solą, szalone.

Emigracja z małego miasta do wielkiego Szczecina rzuciła mnie na głęboka wodę. Studia, sport, nowi przyjaciele, szalone zabawy, hulanki, całkiem nowe życie… Potem 38 lat pracy w Polskiej Żegludze Morskiej na morzach i oceanach, kolejne awanse od marynarza do kapitana. Wiele lat pracy u niemieckich, angielskich, amerykańskich, duńskich, chilijskich i greckich armatorów z załogami z całego świata. Wreszcie ukoronowanie morskiej kariery, czyli pięć lat pilotażu morskiego na trasie Szczecin-Świnoujście”.

Włodzimierz Grycner jest uznanym pisarzem i publicystą. Dominującą tematyką jego książek i opowiadań jest morze i ludzie morza.

Jego utwory były tłumaczone na wiele języków, m.in. na angielski, hiszpański, grecki, chiński, koreański, tagalski (tagalog filipiński).

Cykl opowiadań Sailor’s Life (wydane na statku) zostały w USA przetłumaczone na inne języki i rozsyłane po Domach Marynarza i misjach katolickich na świecie. Zainicjował utworzenie międzynarodowej biblioteki marynistycznej (także w Internecie). Był jednym z pomysłodawców budowy pomnika „Tym, którzy nie powrócili z morza” na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie.

Ponadto jest autorem wspomnień z rodzinnych stron. Kolekcjonuje ponadto wszelkie pamiątki związane z morzem, które gromadzi w specjalnie w tym celu wybudowanej Tawernie Kapitańskiej. Są to urządzenia ze statków, mapy, kompasy, książki i obrazy o tematyce marynistycznej, stroje żeglarskie z całego świata, maski afrykańskie, broń oraz instrumenty muzyczne. A w wolnych chwilach jeździ swoim Harleyem, którego nazywa „zabawką”.

Czy taki ktoś może zanudzić? Zdecydowanie nie!

29.08.2016 morskie opowieści spotkanie z Włodzimierzem Grycnerem