ARCHIWUM. Szczecin. Wydarzenia. Imprezy. 11.11.2019. Narodowe Święto Niepodległości 2019, obchody w Szczecinie

ARCHIWUM. Szczecin. Wydarzenia. Imprezy. 11.11.2019. Narodowe Święto Niepodległości 2019, obchody w Szczecinie

05/11/2019 0 przez Imprezy w Szczecinie

program obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Szczecinie

W tym roku przypada 101. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, w rozwinięciu najciekawsze (naszym zdaniem) wydarzenia towarzyszące temu świętu w Szczecinie

Oficjalne miejskie obchody Narodowego Święta Niepodległości odbędą się na Placu Szarych Szeregów. W pobliskiej siedzibie Szczecińskiej Agencji Artystycznej będą zaś miały miejsce warsztaty i działania artystyczne o patriotycznej tematyce.

Narodowe Święto Niepodległości 2019, obchody w Szczecinie
PROGRAM

Narodowe Święto Niepodległości 2019, obchody w Szczecinie
oficjalne obchody miejskie – Plac Szarych Szeregów i Szczecińska Agencja Artystyczna

11:00-15:00 warsztaty edukacyjno-artystyczne dla małych i dużych o polskich barwach narodowych (Szczecińska Agencja Artystyczna, al. Wojska Polskiego 64)

Podczas warsztatów uczestnicy będą mogli samodzielnie wykonać różnorodne ozdoby w barwach narodowych (kokardy narodowe, kwiaty), stworzyć mini dekoracje (godło, flagę) lub portrety postaci historycznych (królów, wojowników, husarię, polityków).

Celem zajęć jest przybliżenie i przypomnienie dzieciom symboli narodowych jak i dziejów historii Polski od najwybitniejszych władców Polski poprzez armię i polityków aż do odzyskania niepodległości 11 listopada 1918 roku.”

Podczas warsztatów zorganizowanych w ramach szczecińskich obchodów Święta Niepodległości każdy chętny będzie mógł stworzyć specjalną przypinkę o biało-czerwonych barwach.

W ramach projektu „Polska – znaki szczególne” uczestnicy warsztatów otrzymają „Ekotorbę”. Będą mogli ją własnoręcznie ozdobić nanosząc znaki o symbolice Polski niepodległej.

12:00 Oficjalne szczecińskie obchody Narodowego Święta Niepodległości przy popiersiu marszałka Józefa Piłsudskiego (Pl. Szarych Szeregów)

W programie miejskich obchodów znajdzie się m.in. wspólne odśpiewanie „Roty” – najbardziej znanej w naszym kraju pieśni patriotycznej – z towarzyszeniem szczecińskiego męskiego zespołu wokalnego Baltic Singers.

16:00-17:00 koncert grupy ARFIK (Szczecińska Agencja Artystyczna, al. Wojska Polskiego 64)

Szczecińska grupa artystyczna ARFIK zaprezentuje program, na który złożą się piosenki z nowej płyty pt. „Wstęp wolny”.

Arfikowe dzieci i młodzież wyśpiewają swoją radość z tego, że dom, kraj, miasto i rodzina są dziś codziennością. Że można je współtworzyć i czuć się w tym bezpiecznie. Że wielka jest wartość małych, zwyczajnych gestów i uczynków, które budują to, co nazywamy domem. Są to autorskie piosenki z muzyką Ryszarda Leoszewskiego i słowami Barbary Stenki.

Narodowe Święto Niepodległości 2019, obchody w Szczecinie
IX Szczeciński Marsz Niepodległości, Plac Solidarności

Szczeciński Marsz Niepodległości rozpocznie się o godz. 12:00 na Placu Solidarności skąd maszerujący przejdą ulicami Szczecina.

Uczestnicy Marszu uczczą w ten sposób 101. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

Narodowe Święto Niepodległości 2019, obchody w Szczecinie
Stara Rzeźnia, Łasztownia

Dzień Niepodległości to najważniejszy dzień w roku dla każdego Polaka. W Starej Rzeźni jak co roku odbędą się uroczyste obchody. O godzinie 11:11 wraz z chórem Akademii Morskiej i przy asyście szczecińskich kapitanów zostanie odśpiewany hymn narodowy.

W ramach obchodów Święta Niepodległości odbędą się również warsztaty dla dzieci, podczas których między innymi będzie można zrobić kotylion. Obchodom towarzyszyć będą występy zespołów tanecznych, w tym zaprezentują się dzieci z przedszkola „Żagielek”

Narodowe Święto Niepodległości 2019, obchody w Szczecinie
Szczeciński Bieg Niepodległości, Nabrzeże Starówka

Sportowe świętowanie odzyskanie przez Polskę niepodległości. W tym roku Szczeciński Bieg Niepodległości odbędzie się na bulwarach. Tam w towarzystwie biało-czerwonych Dźwigozaurów uczestnicy będą mieli do pokonania 5-cio kilometrową trasę.

Bieg Niepodległości rozpocznie się 11 listopada o godz. 16:00. W ramach wydarzenia na dystansie 5 km zorganizowane zostaną: marsz nordic walking oraz bieg. Będą także krótkie biegi dla dzieci w wieku 3-13 lat.

Na skwerze przy Nabrzeżu Starówka powstanie miasteczko biegowe, gdzie zostaną przygotowane: animacje dla najmłodszych, biuro zawodów, szatnia i muzyka na żywo.

Narodowe Święto Niepodległości, program obchodów Święta Niepodległości w Szczecinie

obchody Narodowego Święta Odzyskania Niepodległości w Szczecinie, Dzień Niepodległości