ARCHIWUM. Szczecin. Wydarzenia. Projekcje Filmowe. 25-31.07.2016. Dąbskie Wieczory Filmowe 2016

ARCHIWUM. Szczecin. Wydarzenia. Projekcje Filmowe. 25-31.07.2016. Dąbskie Wieczory Filmowe 2016

23/07/2016 0 przez Imprezy w Szczecinie

Dąbskie Wieczory Filmowe 2016, program wydarzenia…

25-31.07.2016 Dąbskie Wieczory Filmowe 2016Wydarzenie: Dąbskie Wieczory Filmowe 2016
Gdzie: różne miejsca, program w rozwinięciu
Kiedy: 25-31 lipca 2016 (poniedziałek-niedziela),
Bilety: wstęp wolny

Dąbskie Wieczory Filmowe to prezentacje i spotkania filmowe w wakacyjnych warunkach, na plaży nad czwartym co do wielkości jeziorem w Polsce.

Takie połączenie sprzyja budowaniu wyjątkowej atmosfery, a światła miasta po drugiej stronie jeziora stwarzają dodatkowe poczucie oderwania od codzienności.

W ciągu kilku lat istnienia DWF uzyskały rangę jednego z najciekawszych przedsięwzięć kulturalnych Szczecina i na stałe wpisało się w jego letnią ofertę adresowaną do mieszkańców i turystów.

Organizatorem Dąbskich Wieczorów Filmowych jest Miejski Ośrodek Kultury w Szczecinie.

Dąbskie Wieczory Filmowe 2016
PROGRAM

Dąbskie Wieczory Filmowe 2016
dzień 1, poniedziałek (25 lipca 2016)

miejsce – Klub Delta
19:00 –  pokaz filmu Baby Bump oraz spotkanie z Kubą Czekajem (reż.) i Adamem Palentą (zdj.)

Baby bump

scen. i reż.: Kuba Czekaj
zdj.: Adam Palenta
wyst.: Kacper Olszewski, Agnieszka Podsiadlik, Caryl Swift
prod.: Polska 2015
czas.: 90 min.

Przeglądasz czasem album rodzinny? Uśmiechnięta buźka z dzieciństwa w pełnym słońcu, szczęście i sielanka… A pamiętasz też pierwszy plan zgładzenia rodziców? Regularną wojnę z kumplami w szkole, zdziwienie i strach, bo twoje ciało nagle zaczęło się zmieniać i żyć własnym życiem? Tego nie znajdziesz w rodzinnym albumie. Szalona historia Mickiego Housa skutecznie przypomni ci jak to naprawdę było być dzieckiem. Każdy to przeżył i ma swoje za uszami.

„Baby Bump” to nagrodzony na festiwalu w Wenecji najmocniejszy, polski debiut ostatnich lat. Zdaniem amerykańskiej krytyki „niesamowite połączenie wyobraźni Davida Lyncha i Walta Disneya”. „Przekraczający granice kina niezwykły filmowy komiks”. Dziki, punkowy, niepoprawny!
Laureat Biennale College Cinema .Wyróżnienie Jury Queer Lion Award Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji. Wyróżnienie Specjalne Festiwalu Filmowego w Gdyni. Nominacja do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego dla Agnieszki Podsiadlik. Nominacja do Paszportu Polityki dla Kuby Czekaja.

Kuba Czekaj: Chciałem stworzyć filmowy komiks o dorastaniu. Główny bohater ma 11 lat i jego ciało właśnie zaczyna się zmieniać. Nie chce być zauważany ani ignorowany. Nie wie, co się z nim dzieje. Zupełnie odrzuca fakt, że przemiana już się rozpoczęła i nie ma już powrotu do poprzedniego świata. Nie radzi sobie w relacjach z rówieśnikami i w tej do tej pory najważniejszej – z własną matką. Ucieka w świat swoich fantazji – okrutną baśń. Tam wszystko urasta do rangi spraw ostatecznych. „Baby Bump” to portret dziecka uwięzionego w dorastaniu. Momentami straszny, groteskowy, okrutny i dosadny. Nieliczni przyznają to na głos, ale dorastanie tak naprawdę nie jest dla dzieci. „Baby Bump” też nie.

spotkanie: Kuba Czekaj i Adam Palenta

Kuba Czekaj – absolwent reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (2010) oraz Programu Fabularnego Studio Prób w Szkole Wajdy w Warszawie (2011). Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2009 i 2011). Uhonorowany „Talentem Trójki” – przyznawanym przez Program Trzeci Polskiego Radia, nagrodą „Warto” – przyznawaną przez Gazetę Wyborczą oraz „Gwarancją Kultury’” – przyznawaną przez TVP Kultura. Reżyser wielokrotnie nagradzanych w kraju i zagranicą filmów krótkometrażowych: „Ciemnego pokoju nie trzeba się bać” i „Twist & Blood”. Finalista programu Biennale Collage Cinema 2015, odbywającego się w ramach weneckiego Biennale. Twórca filmowego dyptyku – filmów fabularnych: „Baby Bump” oraz „Królewicz Olch”.

Adam Palenta – operator, reżyser. Absolwent Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego, Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu oraz kursu dokumentalnego w Szkole Wajdy. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2010). Zdobywca wielu wyróżnień i nagród, m.in. za zdjęcia do filmu krótkometrażowego „Ciemnego pokoju nie trzeba się bać” Kuby Czekaja. Jako reżyser zrealizował m. in. film dokumentalny „Życie stylem dowolnym”, wyprodukowany przez Studio Munka w ramach programu Pierwszy Dokument.

Dąbskie Wieczory Filmowe 2016
dzień 2, wtorek (26 lipca 2016)

miejsce – Klub Delta
19:00 – Pokaz filmów krótkometrażowych z aktorskim udziałem Janusza Chabiora, spotkanie z aktorem.

Hycel
reż.: Daria Woszek
scen.: Jagoda Janowska, Daria Woszek
zdj.: Michał Sosna
wyst.: Janusz Chabior, Anna Antoniewicz, Marian Dziędziel
prod.: Polska 2015
czas: 32 min.

„Hycel” to historia człowieka, który porywa psy dla okupu, a tak naprawdę uprawia terroryzm emocjonalny. Cynicznie wykorzystuje silne przywiązanie ludzi do swoich czworonogów. Porywa psy, by w glorii i chwale wybawiciela, poczuć przez chwile ciepło i akceptacje. Pewnego dnia porywa owczarka niemieckiego, który – jak się okazuje – nie ma właściciela…

128. szczur
reż. i scen.: Jakub Pączek
zdj.: Jacek Kędzierski
wyst.: Bartłomiej Firlet, Diana Zamojska, Janusz Chabior, Anna Radwan
prod.: Polska 2013
czas: 30 min.

Kraków, niewielkie mieszkanie z wanną w kuchnii parą sfrustrowanych rodziców, którzy na zmianę mówią to o rozwodzie, to o terapii; a w ciągu dnia studia teologiczne i dorabianie pisaniem kazań. Tak wygląda codzienność Pawła Buraka. „Odkąd przestałem udawać, że moje życie mi się podoba, mam w nim najlepszy okres” – mówi bohater filmu. Wypowiada wojnę otaczającej go rzeczywistości i odmawia udziału we wszechobecnym wyścigu szczurów. Czy będzie w stanie wytrwać w tej postawie, kiedy pojawi się szansa na zmiany, a może nawet szczęście? W filmie grającemu głównego bohatera Bartłomiejowi Firletowi partnerują m.in. Janusz Chabior, Andrzej Mastalerz i Grażyna Wolszczak. 128. szczur otrzymał w 2013 roku Grand Prix Międzynarodowego Forum Niezależnych Filmów Fabularnych Cinemaforum za „oryginalną, pełną ironii i humoru podróż w głąb siebie”, a także Nagrodę Prezesa Telewizji Polskiej S.A. podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Autonaprawa
scen. i reż.: Tomasz Matuszczak
zdj.: Piotr Janowski
wyst.: Janusz Chabior, Anita Sokołowska, Marek Kasprzyk, Aleksandra Justa
prod.: Polska 2006
czas.: 33 min.

Edek, właściciel dobrze prosperującego warsztatu samochodowego naprawia auto swej ciężarnej żony. Samochód okazuje się niesprawny – żona ginie w wypadku. Edek pod ciężarem samooskarżenia odsuwa się od życia. Film opowiada historię jego bolesnego powrotu.

Po projekcjach odbędzie się spotkanie z Januszem Chabiorem.

Dąbskie Wieczory Filmowe 2016
dzień 3, środa (27 lipca 2016)

miejsce – Klub Delta
19:00 – pokaz filmu W sypialni oraz spotkanie z Katarzyną Herman

scen. i reż.: Tomasz Wasilewski
zdj.: Marcin Swystun
wyst.: Katarzyna Herman, Agata Buzek, Tomasz Tyndyk, Mirosław Zbrojewicz
prod.: Polska 2012
czas.: 80 min.

Edyta, czterdziestoletnia kobieta, zmuszona brakiem pieniędzy, umawia się przez Internet z przypadkowymi mężczyznami. Po wcześniejszym ich uśpieniu, spędza całe noce w mieszkaniach swoich „gospodarzy”. W taki sposób poznaje Patryka, trzydziestopięcioletniego mężczyznę. Nie mogąc wrzucić mu środka nasennego, poznaje go i w konsekwencji zaczyna się nim fascynować.

Po projekcji filmu odbędzie się spotkanie z Katarzyną Herman

Dąbskie Wieczory Filmowe 2016
dzień 4, czwartek (28 lipca 2016)

miejsce – Klub Delta
19:00 – pokaz filmów krótkometrażowych z aktorskim udziałem Gabrieli Muskały

Aria diva
reż.: Agnieszka Smoczyńska
scen.: Robert Bolesto, Agnieszka Smoczyńska
zdj.: Przemysław Kamiński
wyst.: Katarzyna Figura, Gabiela Muskała, Sławomir Grzymkowski, Alan Kozłowski, Olivier Kozłowski
prod.: Polska 2007
czas:30 min.

Na pozór Basia ma udane życie. Osiągnęła przecież to, o czym marzy niejedna kobieta: ma wspaniałą rodzinę, dwóch kilkuletnich synów, Bartka i Piotrka, oraz kochającego męża, który dba o żonę i dzieci. Marek jest lekarzem, wkrótce otwiera własną praktykę, wynajął już nawet stosowny lokal. Basia zajmuje się domem i wychowywaniem synów, a rola „kury domowej” najwyraźniej zadowala jej życiowe i zawodowe ambicje. Skończyła germanistykę, a także stosunki międzynarodowe i miała szansę na błyskotliwą karierę, ale zamiast doktoratu wybrała – świadomie – gotowanie obiadów, pranie, sprzątanie. I czuje się spełniona.

Od pewnego czasu w tym samym domu, piętro wyżej, mieszka diva operowa. Basia jest pod ogromnym wrażeniem śpiewaczki obdarzonej wyjątkowym głosem. Poznają się przypadkowo na klatce schodowej i nie mal od razu nawiązuje się między nimi nić sympatii. Asia, bo tak przedstawia się słynna śpiewaczka, zaprasza sąsiadkę na kawę, a wkrótce proponuje jej wieczorny wypad do nocnego lokalu. Z czasem rodzi się głębsze uczucie i fascynacja. Basia podziwia Asię za jej światowy styl, wspaniały głos, niezależność. Ta znajomość wyzwala w niej – być może drzemiące od dawna – marzenia i pożądanie. Zaczyna ją nużyć ustabilizowane życie rodzinne, rutyna, szara egzystencja. Choć w milczeniu i z pokorą znosi swój los, skrycie tęskni za innym światem. Asia jest również zauroczona swoją sąsiadką, ją urzekła jej naiwność, skromność, naturalność i spokój. I kiedy operowa diva będzie musiała znowu zmienić miejsce zamieszkania, zaproponuje Basi, by wyjechała z nią.

Podróż
reż. i scen.: Dariusz Glazer
zdj.: Jakub Kijowski
wyst.: Gabriela Muskała, Jacek Braciak, Karolina Paczyńska, Katarzyna Paczyńska, Maria Maj
prod.: Polska 2006
czas:29 min.

Bohaterką filmu jest dwudziestokilkuletnia dziewczyna – Iwona; mieszka, razem z mężem i dwiema małymi córkami, w dwupokojowym mieszkaniu na jednym z blokowisk stolicy. Pracuje jako kasjerka w supermarkecie spożywczym. Jej mąż, Janusz, jest bezrobotny – dorabia dorywczo przy przeprowadzkach. Sytuacja ciągłej niepewności finansowej nie wpływa zbyt dobrze na życie rodziny – zdarzają się kłótnie, które z czasem stają się coraz bardziej gwałtowne.
Pewnego dnia do Iwony dzwoni jej dawny przyjaciel Wojtek i proponuje wyjazd do niego, do Londynu i rozpoczęcie nowego życia. W ciągu kilku następnych tygodni Iwona coraz częściej skłania się, by zacząć wszystko od nowa z dala od niesatysfakcjonującej rzeczywistości.

Czarnowidzka
reż. i scen.: Joanna Satanowska
zdj.: Przemysław Jekosz
wyst.: Gabriela Muskała, Bartosz Sak, Janusz Chabior
prod.: Polska 2016
czas: 24 min.

Dorota jest jasnowidzką. Na co dzień pracuje w Instytucie Fizyki a wieczorami chodzi na spotkania Anonimowych Jasnowidzów, gdzie próbuje zapanować nad swoim darem. Sprawy komplikują się, gdy na jej drodze staje Szprot – młody, osiedlowy przestępca. Teraz Dorota będzie musiała poradzić sobie zarówno z wizjami przyszłości, jak i ze swoimi emocjami.

Po projekcjach odbędzie się spotkanie z Gabrielą Muskałą

Dąbskie Wieczory Filmowe 2016
dzień 5, piątek (29 lipca 2016)

miejsce – Plaża nad jeziorem Dąbie

21:30 – Życie stylem dowolnym – projekcja filmu

reż. i scen.: – Adam Palenta
zdj.: Adam Palenta
gat.: dokumentalny
prod.: Polska 2012
czas: 11 min.

Na pozór zawody jak każde inne – oko kamery przygląda się zawodnikom startującym w Mistrzostwach Świata Osób Niepełnosprawnych w pływaniu. Jest jednak coś, co odróżnia relacjonowane wydarzenie od innych – to pojęcie „rywalizacji”. Uczestnicy zawodów nie konkurują z przeciwnikami, lecz z własnymi niedoskonałościami i ograniczeniami. Zawodnicy wspierają się, udowadniając, że sport to nie tylko dążenie do zwycięstwa nad rywalami, ale przede wszystkim pokonanie własnych słabości.

Przed projekcją filmu zostanie zaprezentowana rozmowa z Adamem Palentą (twórca filmu „Życie stylem dowolnym”, operator, m.in. „Ciemnego pokoju nie trzeba się bać”, Baby bump”, „Królewicz Olch”) oraz Kubą Czekajem (reżyser, m.in.: „Ciemnego pokoju nie trzeba się bać”, Baby bump”, „Królewicz Olch”). Palenta oraz Czekaj kilka dni wcześniej poprowadzą w Szczecinie warsztaty „Z KLATKI (schodowej) DO KLATKI  (filmowej)”. W ramach ich trwania, uczestnicy stworzą film krótkometrażowy, który zostanie zaprezentowany podczas Dąbskich Wieczorów Filmowych.

22:30 – Żyć nie umierać – projekcja filmu i spotkanie z Gabrielą Muskałą
reż.: Maciej Migas
scen.: Cezary Harasimowicz
zdj.: Radosław Ładczuk
wyst.: Tomasz Kot, Janusz Chabior, Jacek Braciak, Ireneusz Czop, Adam Woronowicz
prod.: Polska 2015
czas: 81 min.

Historia trzech miesięcy z życia człowieka, który dowiaduje się, że ma tylko tyle czasu na naprawienie wszystkich życiowych błędów. Film inspirowany jest historią aktora Tadeusza Szymkowa.
przed filmem spotkanie z Januszem Chabiorem

Dąbskie Wieczory Filmowe 2016
dzień 6, sobota (30 lipca 2016)

miejsce – Klub Delta

17:00 Kamper – pokaz filmu oraz spotkanie z Piotrem Żurawskim i Łukaszem Grzegorzkiem
reż.: Łukasz Grzegorzek
scen.: Krzysztof Umiński, Łukasz Grzegorzek
zdj.: Weronika Bilska
wyst.: Piotr Żurawski, Marta Nieradkiewicz, Jacek Braciak
prod.: Polska 2016
czas.: 89 min.

Para trzydziestolatków, kiedyś zakochani w sobie do szaleństwa, dziś muszą zdecydować, czy kolejny krok w życiu robią razem czy osobno. Mania i Kamper. Ona jest ambitna, pracowita i zdolna. Kocha gotowanie i chce poświęcić się swojej pasji na dobre. On jest wiecznym chłopcem, który pracuje jako tester gier komputerowych i bardzo ceni sobie swoje życie bez większych zobowiązań. Kiedy w jej życiu pojawia się dojrzały mężczyzna, uznany szef kuchni i uosobienie sukcesu, Mania zacznie zastanawiać się, czy pociąga ją jeszcze beztroski urok jej męża. Czy na pewno chce spędzić z nim resztę życia? Kamper musi się ogarnąć. Zacznie jednak od romansu z ognistą nauczycielką hiszpańskiego.

Po filmie spotkanie z Piotrem Żurawskim

miejsce – Plaża nad jeziorem Dąbie

21:30Opowieści z chłodni – pokaz filmu oraz spotkanie z Piotrem Żurawskim
reż. i scen.: Grzegorz Jaroszuk
zdj.: Marcin Władyniak
wyst.: Justyna Wasilewska, Piotr Żurawski, Andrzej Walden
prod.: Polska 2011
czas.: 26 min.

Groteskowa historia młodej dziewczyny i chłopaka, którzy pracują w tym samym supermarkecie. Okrzyknięci najgorszymi pracownikami sklepu mają znaleźć nowy cel i w zaledwie dwa dni rozpocząć lepsze, bardziej wartościowe życie. Z pomocą zupełnie niespodziewanie przychodzi im popularny teleturniej. Film jest przewrotną opowieścią o głębokiej samotności dwóch outsiderów i ich próbach przezwyciężenia życiowego impasu, rozgrywającą się w najchłodniejszych zakamarkach supermarketu.

Przed filmem spotkanie z Piotrem Żurawskim
miejsce – plaża nad jeziorem Dąbie

22:30Moje córki Krowy – pokaz filmu oraz spotkanie z Gabrielą Muskałą
reż. i scen.: Kinga Dębska
zdj.: Andrzej Wojciechowski
wyst.: Agata Kulesza, Gabriela Muskała, Marian Dziędziel, Marcin Dorociński
prod.: Polska 2015
czas.: 84 min.

Historia dwóch sióstr, które postawione w trudnej sytuacji życiowej zmuszone są współdziałać, mimo wzajemnej niechęci.
Marta odniosła sukces w życiu, jest znaną aktorką, gwiazdą popularnych seriali. Pomimo sławy i pieniędzy, wciąż nie może ułożyć sobie życia. Samotnie wychowała dorosłą już córkę. W przeciwieństwie do swojej silnej i dominującej starszej siostry, Kasia jest wrażliwa i ma skłonność do egzaltacji. Pracuje jako nauczycielka, jej małżeństwo jest dalekie od ideału. Mąż Kasi to życiowy nieudacznik, który bezskutecznie poszukuje pracy. Siostry nie przepadają za sobą, ale nagła choroba matki zmusza je do wspólnego działania. Muszą zaopiekować się ukochanym, ale despotycznym ojcem. Marta i Kasia stopniowo zbliżają się do siebie i odzyskują utracony kontakt, co wywołuje szereg tragikomicznych sytuacji.

przed filmem spotkanie z Gabrielą Muskałą

Dąbskie Wieczory Filmowe 2016
dzień 7, niedziela (31 lipca 2016)

miejsce – Hangar nad jeziorem

15:00 – Rowerowy Dom Kultury – Ula Ziober i Zuza Kubiak – podsumowująca prezentacja z wyprawy oraz warsztaty dla dzieci

Dwie dziewczyny, dwa rowery. Ponad 4000 kilometrów. 32 warsztaty i niezliczona ilość spotkań z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Wszystko po to, by sprawdzić jak wygląda Polska. Czego zazdroszczą mieszkańcy Wschodu, tym na Zachodzie? O czym marzą Ci na Północy i na co narzekają Ci na Południu? I jakie ma to znaczenie, że mieszka się tak blisko granicy. Granicy, za którą żyją ludzie – zupełnie inni niż my. A może właśnie tacy sami? Co sprawia, że ta cienka linia na mapie tak wiele zmienia w naszym życiu? Granica stała się główną bohaterką naszej podróży. Towarzyszyła nam bezustannie przez ponad dwa miesiące. Zarówno w tym fizycznym wymiarze, w postaci słupków, pasów zaoranej ziemi i drutów kolczastych, ale także w sferze mentalnej jako granica naszych wytrzymałości, pojmowania, tolerancji i zrozumienia wobec wszystkich i wszystkiego, co znajduje się „po drugiej stronie”.
Podczas pokazu podzielą się wspomnieniami, spostrzeżeniami i fotografiami, które powstały w ramach projektu Rowerowego Domu Kultury.

Po prezentacji publiczność dziecięcą zapraszamy na warsztaty oraz przedstawienie kamishibai pt.: „Historia kota Kunkusha”. Kamishibai to tradycyjna japońska sztuka opowiadania za pomocą teatru ilustracji. W specjalnej, drewnianej skrzynce, która spełnia rolę teatru – parawanu, pokazujemy ilustracje, którym towarzyszy opowieść prowadzącego.
Historia kota Kunkusha to opowieść o kocie-uchodźcy, który wraz z rodziną musiał uciekać ze swojego domu. Przedstawienie jest tak przygotowane, aby nawet młodsze dzieci nie miały problemu ze zrozumieniem kontekstu.

Podczas warsztatów ich uczestnicy będą zastanawiać się nad tym czy warto podróżować (i przekraczać granice). Będą rozmawiać o różnych formach podróżowania. Wracając do tematu przedstawienia nawiązywać będą także do podróży Kunkushai związanych z nią problemów. Następnie dzieci przygotowują mapę własnej okolicy, na której zaznaczają szczególnie ważne dla siebie miejsca. Taka mapa ma posłużyć komuś kto przybywa z daleka, aby mógł jak najlepiej zrozumieć, gdzie trafił. Na koniec warsztatów poruszać będą temat „podróżowania i przekraczania granic” w myślach. Dzieci zapiszą na kartkach swoje marzenia, które trafiają do specjalnej kapsuły czasu.

miejsce – Hangar nad jeziorem

16:00 – Brzdąc – pokaz filmu z muzyką na żywo

Tomasz Lewandowski – piano, akordeon, instr. elektroniczne
Paweł Rozmarynowski – gitara basowa, kontrabas
Kuba Fiszer – instrumenty perkusyjne
Filip Świeży – gitara elektryczna, banjo

Brzdąc
reż. i scen.: Charlie Chaplin
zdj.: Roland Totheroh, Jack Wilson
wyst.: Charlie Chaplin, Jackie Coogan, Edna Purviance
prod.: USA 1921
czas.: 67 min.

Pewnego dnia Charlie Włóczęga znajduje przy śmietniku porzucone dziecko. Czy wśród starych czajników i dziurawych mebli można wychować małego chłopca? Z pewnością trzeba mieć sporo fantazji. Charlie robi więc dziecięcą butelkę ze starego dzbanka do kawy i konstruuje nocnik, wycinając siedzenie z krzesła. Pięć lat później Włóczęga i jego mały przyjaciel zakładają wspólny interes, w którym Charlie jest szklarzem, a chłopiec zapewnia mu stałych klientów, wybijając szyby w domach z sąsiedztwa…
Niezapomniany chaplinowski Brzdąc to wdzięczna i pełna klasycznych gagów komedia, która rozbawi nie tylko filmowych koneserów

25-31.07.2016 Dąbskie Wieczory Filmowe 2016