Szczecin. Informacje/fotoreportaż. 27.11.2012. Barwy Śnieżki na szczecińskim dziecięcym oddziale szpitala przy ul. Arkońskiej

27/11/2012 0 przez kierunek Szczecin

[singlepic id=2032 w=300 h=200 float=left]Dziecięcy oddział zakaźny szpitala przy ul. Arkońskiej, poza pacjentami, przez ostatnie kilkanaście tygodni gościł także ekipę remontową, która powoli zamieniała jego szare przestrzenie w radosny świat kolorów.

Wszystko to za sprawą realizowanego przez Śnieżkę programu społecznego „Dziecięcy świat w kolorach”, na mapie którego tym razem znalazł się Szczecin…

:: więcej informacji oraz galeria zdjęć w rozwinięciu…

27 listopada 2012 roku w Samodzielnym Publicznym Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. Marii Skłodowskiej Curie w Szczecinie miał miejsce finał kolejnej edycji akcji społecznej „Dziecięcy świat w kolorach”

W związku z otwarciem odnowionego w ramach akcji oddziału dziecięcego, w szpitalu odbyło się specjalne spotkanie.

[singlepic id=2029 w=300 h=200 float=left]Spotkanie zgromadziło przedstawicieli Urzędu Miasta Szczecin, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego, dziennikarzy mediów lokalnych i regionalnych oraz artystów, którzy zajmowali się malowaniem szpitalnych wnętrz. Nie mogło również zabraknąć dyrekcji Szpitala i reprezentanta Fabryki Farb i Lakierów Śnieżka S.A – organizatora akcji „Dziecięcy świat w kolorach”.

„Zamieniamy smutek w radość” – zgodnie z tym hasłem Śnieżka remontuje i koloruje kolejne szpitale w całej Polsce.
Dziecięcy Oddział Obserwacyjno-Zakaźny Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie to już 13-ste miejsce na mapie społecznego programu Śnieżki.

[singlepic id=2033 w=200 h=300 float=left]Program społeczny „Dziecięcy świat w kolorach” polega na artystycznym malowaniu wnętrz oddziałów dziecięcych w polskich szpitalach. Ma na celu stworzenie przyjaznych warunków dla maluchów przebywających w szpitalach, z dala od swoich bliskich. Kolorowe obrazki, bajkowe motywy, przyjemne, ciepłe wnętrza – wszystko to pomaga zapomnieć o bólu, lęku i odwrócić uwagę dzieci od choroby i cierpienia. Ściany wybranych placówek medycznych malowane są przez artystów – malarzy, nierzadko z pomocą małych pacjentów.

Remont rozpoczął się w sierpniu 2012 swoim zasięgiem objął malowanie sal szpitalnych, dwóch korytarzy, a także remont dwóch łazienek. Jedną z nich, we współpracy ze szpitalem, udało się stworzyć od podstaw. Wyłączone z użytkowania pomieszczenie zostało na nowo zaprojektowane i już wkrótce będzie służyło pacjentom z mukowiscydozą, którzy dotąd korzystali ze wspólnej łazienki z dziećmi z oddziału zakaźnego.

[singlepic id=2023 w=300 h=200 float=left]Prace zakończono w połowie listopada. Obecnie gołym okiem dostrzec można, jak wiele radości wniosły do szpitalnych sal pozytywne śnieżkowe kolory, które zastąpiły szare, zimne barwy.

Malowanie oddziałów szpitalnych zawsze wiąże się z pomocą najmłodszym i z wprowadzaniem do ich świata kolorów. Takie działania mają również ważne znaczenie psychologiczne – w przyjaznych przestrzeniach dzieci mogą poczuć się bezpieczniej, co pomaga im łatwiej znieść rozłąkę z najbliższymi i szybciej wrócić do zdrowia.

[singlepic id=2017 w=300 h=200 float=left]Pacjenci remontowanego oddziału zakaźnego to często dzieci spędzające długie dni w jednoosobowych salach, które na czas leczenia stają się ich drugim domem. Dlatego tak ważne jest zapewnienie im przyjaznych warunków leczenia. Jak podkreśla Anna Szymaszek, Specjalista ds. Public Relations Fabryki Farb i Lakierów Śnieżka S. A., szczeciński remont, to szczególne wyzwanie także z innego powodu:

– Tym razem, poza „zwyczajnym malowaniem” pojawił się jeszcze jeden ważny dla nas aspekt. Dzięki współpracy ze szpitalem udało się, w sąsiedztwie oddziału zakaźnego, wyremontować dodatkową przestrzeń, z której korzystają pacjenci z mukowiscydozą. Odnowiony korytarz i na nowo tworzona łazienka sprawią, że szpitalne wnętrza będą nie tylko kolorowe, ale i komfortowe. Jest to istotne zwłaszcza dla pacjentów z mukowiscydozą, którzy w szpitalu spędzają sporą część swojego życia – komentuje Anna Szymaszek.

[singlepic id=2030 w=300 h=200 float=left]Na odświeżonych i nowo pomalowanych ścianach pojawiły się baśniowe postaci wykonywane przez szczecińskich artystów ze Stowarzyszenia Artystycznego Integracji Europejskiej. Postaci zostały zaprojektowane na motywach twórczości znanej malarki – Wiesławy Burnat, której prace przepełnia magia i niezwykła atmosfera baśniowego świata.

Zarówno pacjenci, jak i pracownicy szpitala nie kryją radości z metamorfozy oddziału. – W radosnych barwach nie tylko pacjenci poczują się lepiej. Dzieci z ciekawością przyglądały się postępom prac. Od kiedy na ścianach zaczęły gościć pierwsze baśniowe postaci, radość pacjentów jest coraz większa – mówi Ordynator Oddziału Dziecięcego, dr nauk med. Walentyna Chlebcewicz-Szuba.

„Dziecięcy świat w kolorach” to realizowany przez Fabrykę Farb i Lakierów Śnieżka S. A. autorski program społeczny, w ramach którego szpitalne oddziały dziecięce zyskują nową kolorystykę. Dzięki programowi, od 2005 roku pomalowano oddziały m.in. w takich miastach jak: Rzeszów, Dębica, Sosnowiec, Warszawa, Wrocław, Kraków, Poznań, Gdańsk, Łódź, Lublin i Katowice.

Zachęcamy do zapoznania się z galerią zdjęć, które zostały wykonane w dniu 27.11.2012 podczas spotkania prasowego poświęconego odnowionego oddziału dziecięcego.

Galeria zdjęć:

[nggallery id=98]