ARCHIWUM. Szczecin. Kino. Wydarzenia. 13-14.02.2016. Piąty Festiwal Filmów Żeglarskich Jachtfilm @ Szczecin

ARCHIWUM. Szczecin. Kino. Wydarzenia. 13-14.02.2016. Piąty Festiwal Filmów Żeglarskich Jachtfilm @ Szczecin

01/02/2016 0 przez Imprezy w Szczecinie

Pasja, wielkie wyprawy, przeciwności losu oraz przygoda która czai się za horyzontem…

13-14.02.2016 Festiwal Filmów Żeglarskich Jachtfilm w SzczecinieWydarzenie: Piąty Festiwal Filmów Żeglarskich Jachtfilm
Gdzie: Stara Rzeźnia. Ul. Wendy 14. Szczecin
Gdzie: Centrum Żeglarskie. Ul. Przestrzenna 21. Szczecin
Kiedy: 13-14.02.2016 (sobota-niedziela), program w rozwinięciu
Bilety: wejście na bezpłatne zaproszenie
szczegóły w rozwinięciu

W weekend (13 i 14 lutego 2016) obędzie się w Szczecinie kolejny Jacht Film Festiwal.

Wielkie święto dla miłośników żeglarstwa i filmów dokumentalnych. Stara Rzeźnia i Centrum Żeglarskie zaprezentują 8 filmów z 4 krajów.

Dzięki nim ujrzymy żeglarstwo wyczynowe, amatorskie, a także to uprawiane przez osoby niepełnosprawne.

Jak na walentynki przystało będzie miłość i pasja, żeglarska oczywiście. Na ekranie zobaczyć będzie można niezwykłe postaci i piękne jednostki.

Program Piątego Festiwalu Filmów Żeglarskich Jachtfilm 2016

Jacht Film Szczecin 2016
dzień 1, sobota (13.02.2016)

12:00 Stara Rzeźnia, ul. Tadeusza Wendy 14
17:00 Stara Rzeźnia, ul. Tadeusza Wendy 14

Jacht Film Szczecin 2016
dzień 2, niedziela (14.02.2016)

12:00 Centrum Żeglarskie, ul. Przestrzenna 19, budynek konferencyjny (pierwszy budynek z cegły przy wodzie )
12:00 Stara Rzeźnia, ul. Tadeusza Wendy 14
Wstęp na wszystkie seanse jest wolny! Obowiązują bezpłatne zaproszenia do odebrania w poniższych miejscach:

  • Centrum Żeglarskie, ul. Przestrzenna 19 (środkowy budynek z cegły, biuro promocji, pok 113) w godz. 8:00-15:00
  • UM Szczecin, ul. Armii Krajowej (biuro promocji) w godz. 8:00-15:00.
  • Stara Rzeźnia, ul. T. Wendy 14 (Księgarnia Kubryk) w godz. 12:00-18:00.
Jachtfilm Szczecin 2016 filmy

Babouchka, katamaranem przez biegun, Francja / 2014, reż. Thierry Robert, 52 min.

W 2011 roku żeglarz Sebastien Roubinet ze swoim przyjacielem Rodolphem Andre podjęli próbę przeprawy katamaranem przez Biegun Północny. Chcieli być pierwszymi ludźmi na świecie, którym uda się przepłynięcie Oceanu Arktycznego bez asysty lodołamacza. Niestety po 47 dniach i przepłynięciu 650 kilometrów musieli zrezygnować z realizacji tego marzenia. Kilka lat później Roubinet postanowił ponowić próbę. Czy uda im się za drugim razem ?

Za zdrowie Muscadeta!, Francja/ 2013, reż. Philippe Lucas, 26 min.

Muscadet to znana nazwa wina, ale we Francji to coś więcej. To także jacht. Zaprojektowany na początku lat 60. jako tania jednostka do przybrzeżnych regat. Był budowany ze sklejki na mocnym szkielecie. Od momentu premiery w 1963 roku stał się bardzo popularną i często wybieraną przez Francuzów konstrukcją. Jego produkcja zakończyła się w roku 1979, ale właściciele tych jachtów mogą bardzo wiele powiedzieć, dlaczego są tak wierni konstrukcji, której nazwa pochodzi od wina.

Żeglarze inni niż wszyscy, Francja / 2014, reż. R. Iseni & A. Saillard, 52 min.

Eric Bellion oraz Pierre Meisel – dwóch doświadczonych żeglarzy stawia sobie wielkie i wyjątkowe wyzwanie. Postanawiają stworzyć załogę jachtu, którą będą stanowić ludzie obojga płci, różniący się pomiędzy sobą wiekiem, pochodzeniem, życiowymi doświadczeniami, posiadający różne ograniczenia wynikające z ich niepełnosprawności – także ruchowej. Taka załoga będzie uczestniczyć w najbardziej znanych oceanicznych regatach.

Moonbeam IV, historia miłości, Francja / 2014, reż. Jacques Laîné, 29 min.

Długi, wrzecionowaty kadłub oraz lista sukcesów czynią z niego najwspanialszy pośród jachtów, które wyszły spod ręki wielkiego mistrza – Williama Fife’a III, najzdolniejszego z projektantów czasów Belle Epoque i Szalonych Lat (1920-1930).

Wzdłuż całego bulwaru Croisette, w starym porcie w Cannes, 58 żaglowców przygotowuje się do startu w tradycyjnych regatach towarzyskich do St Tropez. Są to ostatnie egzemplarze klasycznych jachtów, o których myślano, że zniknęły już na dobre. Od lat .80 jednak zaczął się ich powrót. Stowarzyszenia, kluby, właściciele odnawiają i ratują stare, szalenie eleganckie kadłuby. Tak samo jak zamki i dworki, są one częścią naszego dziedzictwa, pomnikami historii i świadkami swoich czasów.

Podczas przygotowań do odejścia na pokładzie pojawia się Florence Arthaud, sama będąca legendą, znana żeglarka, kobieta, która wygrała regaty Route du Rhum. Wspólnie z nią przeżyjemy jeden regatowy dzień na wodzie podczas «Jesiennego Pucharu Yacht Klubu Francji», kulminacyjnego punktu regat królewskich Régates Royales, rozgrywanych na trasie między Cannes a Saint Tropez. Morze Śródziemne nie zawsze jest łagodne i przyjemne do żeglowania, ale załoga jest na to przygotowana. Piękny jacht prowadzony ręką mistrza.

Zobaczyć wiatr, USA / 2015, reż. Christine Knowlton, 55 min.

Ten film to podróż w żeglarski świat osób niewidomych. Kamera twórców filmu zagląda w życie czwórki z nich. Towarzyszy żeglarzom w każdym momencie ich regatowego życia. Na starcie, na punktach zwrotnych, na linii mety. Ścigamy się razem z Inky, Mattem, Nancy i Philem podczas ich przygotowań do mistrzostw świata w Japonii w 2013 roku. Wszyscy ciężko pracują na regatach, potrafią utrzymać dobry humor i koleżeństwo na lądzie. Sportowe wyzwania pomagają im osiągać nowe cele w pracy i w domu.

Blake, Nowa Zelandia / 2011, reż. Mark Albiston, 88 min.

Wyjątkowy dokument pokazujący życie żeglarza, który był legendą Nowej Zelandii, Sir Petera Blake’a. Historia przedstawiona w filmie prowadzi nas przez żeglarskie przygody we wczesnej młodości bohatera, poprzez bohaterskie porażki i światowe sukcesy w okresie profesjonalnej żeglarskiej kariery do pełnej pasji „krucjaty” na rzecz ochrony przyrody i przedwczesnej śmierci z rąk piratów u wybrzeży Amazonii w 2001 roku.

Francois Gabart. Wyścig przez oceany., Francja/ 2013, reż. Yves Legrain Crist, 63 min.

François Gabart – francuski żeglarz, który wygrał regaty Vendée Globe 2012-13. Pokonał wokółziemską trasę na jachcie Macif w 78 dni, 2 godziny i 16 minut ustanawiając tym samym nowy rekord tego wyścigu.

Miał wtedy 29 lat. Płynął dookoła globu o 6 dni krócej niż Michel Desjoyeaux w 2009 roku. Jest uważany za jednego z najbardziej utalentowanych żeglarzy młodej generacji.

Głos wody, Holandia / 1966, reż. Bert Haanstra, 90min.

W tym dokumencie Bert Haanstra pokazuje widzom stereotypy związane z Holandią i wodą, łącząc humor z emocjonalną refleksją. Film rozpoczyna się sceną pokazującą małego chłopca przestraszonego wizją pierwszej lekcji pływania i pierwszego skoku do basenu. Scena ta powraca w kluczowych momentach filmu i pozwala widzom zżyć się z malcem aż do finału, w którym uda mu się zapanować nad strachem. Odnosząc się do tej sceny, Ingmar Bergman zauważył, że był zaskoczony, ile emocji potrafi uchwycić film dokumentalny. O dziwo, film otrzymał bardzo różne opinie od krytyków, głównie ze względu na tematykę, jednak publiczność w Holandii była filmem zachwycona.

Jest to natomiast film o wodzie i kraju leżącym nad wodą. Gdy myślimy o nadmorskich krajach Europy to Holandia stawiana jest w pierwszym szeregu. Słowo „jacht” pochodzi z niderlandzkiego języka, jachting jako forma przyjemnościowego spędzania wolnego czasu wywodzi się z Holandii. Kraj, jak żaden inny w Europie uzależniony od wody i morza. Jego kaprysów, przypływów i odpływów. Kraj, któremu woda dużo daje, ale której również się boi i którą szanuje.