Szczecin. Pomniki. Rzeźby. Rzeźba kota Umbriagi @ Aleja żeglarzy / bulwary szczecińskie

Szczecin. Pomniki. Rzeźby. Rzeźba kota Umbriagi @ Aleja żeglarzy / bulwary szczecińskie

08/12/2018 0 przez kierunek Szczecin

Pomnik słynnego kota Umbriagi. Pomnik odsłonięto 1 czerwca 2018 roku w szczecińskiej Alei Żeglarzy na Bulwarze Piastowskim.

Umbriaga to kot-żeglarz żyjący w Szczecinie w połowie XX. wieku, postać ze szczecińskiego folkloru morskiego i żeglarskiego.

Umbriaga, rudy kocur, mieszkał w latach 40-tych XX w., krótko po II wojnie światowej na przystani Akademickiego Związku Morskiego (obecnie Jacht Klub AZS Szczecin) w Szczecinie nad jeziorem Dąbie. Jego imię to zniekształcone słowo, które żeglarze zaczerpnęli z pokazywanego w tym czasie w kinach włoskiego filmu. Umbriaga często pływał na jachtach i stał się powszechnie znany szczecińskim żeglarzom.

Kot, znany całemu środowisku żeglarskiemu Szczecina, został w rozmaity sposób upamiętniony i z upływem lat stał się postacią legendarną. Kanał Czapina przezwany został przez żeglarzy Umbriagą lub kanałem Umbriagi i nazwa ta praktycznie wyparła oficjalną nazwę fizjograficzną. Przyległy do niego północny cypel wyspy Dębina powszechnie nazywa się w środowisku żeglarskim Ziemią Umbriagi. W 1975 r. nazwę Umbriaga nadano pierwszemu zakupionemu przez szczeciński AZS pełnomorskiemu jachtowi typu Carter 30.

Wśród Międzynarodowych Nagród Żeglarskich Szczecina jest Nagroda Kota Umbriagi. Przyznawana jest dzieciom w wieku od 6 do 13 lat za osiągnięcia żeglarskie albo placówkom krzewiącym żeglarstwo wśród dzieci

:: galeria fotografii Pomnika kota Umbriagi

zdjęcia dzięki www.ddfoto.pl