ARCHIWUM. Szczecin. SPORT. Wydarzenia. 31.08.2014. Szczeciński Półmaraton Gryfa – Międzynarodowy Bieg Uliczny o Puchar Prezydenta Miasta Szczecina @ Jasne Błonia

ARCHIWUM. Szczecin. SPORT. Wydarzenia. 31.08.2014. Szczeciński Półmaraton Gryfa – Międzynarodowy Bieg Uliczny o Puchar Prezydenta Miasta Szczecina @ Jasne Błonia

28/08/2014 0 przez Imprezy w Szczecinie

Szczecin, Jasne Błonia, Półmaraton Gryfa, półmaraton na rolkach, bieg uliczny, sport, wydarzenia sportowe,  w Szczecinie

Szczecin, Jasne Błonia, Półmaraton Gryfa, półmaraton na rolkach, bieg uliczny, sport, wydarzenia sportowe,  w SzczecinieWydarzenie: Szczeciński Półmaraton Gryfa
Międzynarodowy Bieg Uliczny o Puchar Prezydenta Miasta Szczecina
Bieg na 10km
półmaraton na rolkach
Gdzie: Jasne Błonia. Szczecin
Kiedy: 31 sierpnia 2014 (niedziela), godz. 09:45
Bilety: wstęp wolny


W niedzielę (31 sierpnia 2014) punktualnie o godzinie 10:00 na ulice Szczecina wyruszą uczestnicy biegów na dystansach 21.097 km i 10 km.

Około 10 minut wcześniej na trasie pojawią się miłośnicy rolek.

W ten sposób rozpocznie się 35. Szczeciński Półmaraton Gryfa – Międzynarodowy Bieg Uliczny o Puchar Prezydenta Miasta Szczecina.

W tym roku spodziewana jest rekordowa frekwencja. Do tegorocznego 35. Szczecińskiego Półmaratonu Gryfa zgłosiło się już ponad 2000 uczestników. Jest to rekord frekwencji uczestników biorących udział w Półmaratonie Gryfa w całej jego historii.

Impreza będzie miała charakter międzynarodowy – oprócz Polaków wezmą w niej udział zawodnicy z Kenii, Rosji, Białorusi oraz Niemiec.

PROGRAM 35. Szczecińskiego Półmaratonu Gryfa

09:45 start półmaratonu na rolkach
10:00 Szczeciński półmaraton Gryfa (21,097 km (atest PZLA)
10:00 bieg na 10km

dodatkowe informacje:

trasy biegów

Tegoroczny Półmaraton Gryfa zostanie rozegrany w całkiem nowej odsłonie. Start i metę zlokalizowano na Jasnych Błoniach, a cały teren podzielony będzie na trzy strefy: strefę startu i mety, strefę mini Expo i strefę zawodnika.

Z myślą o biegaczach organizatorzy uatrakcyjnili trasę wiodącą po malowniczych ulicach Szczecina.

Trasa 35. Półmaratonu Gryfa będzie wiodła między innymi: przez Jasne Błonia, pl. Rodła, pl. Adama Mickiewicza, Wały Chrobrego, pl. Żołnierza, pl. Lotników, pl. Grunwaldzki i ponownie na Jasne Błonia.

Na trasie znajdować się będą cztery punkty odżywcze dla zawodników z wodą i napojem izotonicznym: Jasne Błonia – parking przy ul. Piotra Skargi, ulica Mazurska (obok Centrum Kształcenia Sportowego), Wały Chrobrego (przy Urzędzie Wojewódzkim) i ul. Niedziałkowskiego (przy budynku Telewizji). Przygotowane zostały okolicznościowe koszulki oraz ładny medal specjalnie zaprojektowany na 35 Szczeciński Półmaraton Gryfa. Po biegu na zawodników czekać będzie ciepły posiłek.

Historia Szczecińskiego Półmaratonu Gryfa

Pierwszy Półmaraton Gryfa odbył się w 2000 roku. Powstał on po przekształceniu słynnej w naszym regionie Szczecińskiej 20. Bieg ten cieszył się wielką popularnością wśród mieszkańców Szczecina. Startowały w nim całe zakłady pracy, szkoły, urzędy. Odbyło się 20 edycji biegu. Po zmianie formuły biegu (z 20km. na 21,097km. pełny półmaraton) oraz zmianie nazwy na Szczeciński Półmaraton Gryfa bieg zaczął rozwijać się z edycji na edycję.

W dniu 9 lipca 2000 roku na inaugurację 21 Szczecińskiego Półmaratonu Gryfa wystartowało 194 biegaczy i biegaczek. Zwyciężył Rosjanin Dmitrij Kapitonow wyprzedzając na mecie Kenijczyka James Tanui i Białorusina Władimir Tiamczik. Wśród kobiet zwyciężyła Natalia Bierkut z Ukrainy przed Natalia Gałuszko z Białorusi i Milkah Chepkieny z Kenii. W biegu wystartowali znani biegacze ze Szczecina oraz byłego Województwa Szczecińskiego, między innymi: Marcin Rabe, Wiesław Kotarski, Krzysztof Pokrzywiński, Robert Szych, Dariusz Kozak, Tomasz Waszkiewicz, Jerzy Ochota, Andrzej Balcerzak, Norbert Tatarczak, Andrzej Burek, Zbigniew Barwina, Marek Lulka.

8 lipca 2001 roku w 22 Szczecińskim Półmaratonie Gryfa wystartowało 178 zawodników i zawodniczek. Zwyciężył Andrey Gordeev z Białorusi. Na trzecie pozycji linie mety przebiegł Szczecinianin Zbigniew Murawski. Wśród kobiet wygrała ponownie Natalia Bierkut z Ukrainy. Najlepszą Szczecinianką okazała się Jolanta Maślanka.

7 lipca 2002 roku na starcie 23 Półmaratonu Gryfa stanęło 200 uczestników biegu. Zwyciężył George Kiplagat z Kenii. Najlepszą kobietą była po raz trzeci Natalia Bierkut z Ukrainy. Najlepszym biegaczem ze Szczecina okazał się Marcin Rabe. Najlepszą biegaczką ze Szczecina była Barbara Listowska.

6 lipca 2003 roku w 24 Szczecińskim Półmaratonie Gryfa wystartowało podobnie jak w roku poprzednim 200 zawodników i zawodniczek. Zawody wygrał Polak Artur Pelo wyprzedzając na mecie Szczecinianina Zbigniewa Murawskiego, na trzecim miejscu znalazł się zawodnika z Dębna Tomasza Chawawko. Pierwsza kobieta to Danuta Pietruszyńska. Pierwsza zawodniczka ze Szczecina to Bogusława Zakrzewska. To były początki Szczecińskiego Półmaratonu Gryfa.

W 2009 roku w 30 jubileuszowym Szczecińskim Półmaratonie gryfa wystartowało 562 zawodników. Był to przełom w ilości startujących zawodników. W kolejnych latach Półmaratonu liczba ta stale wzrastała wraz z poziomem organizacyjnym imprezy. Dowodem na to jest liczba startujących zawodników w roku 2013, która wyniosła 1291.

Półmaraton Gryfa otrzymywał również pięć lat z rzędu nagrody za organizację biegu. Specjalnie projektowane medale wręczane biegaczom i biegaczkom na mecie Gryfa uznawane były za jedne z najładniejszych w Polsce. W 2009 roku medal nasz wybrany został w konkursie najładniejszym medalem w Polsce.

W 2014 roku 35 Szczeciński Półmaraton Gryfa wystartuje na całkowicie zmienionej trasie. Nowa trasa Półmaratonu Gryfa poprowadzi zawodników bardziej do centrum miasta, ukazując jeszcze ładniejsze zakątki Szczecina. Przygotowane zostały okolicznościowe koszulki oraz ładny medal specjalnie zaprojektowany na 35 Szczeciński Półmaraton Gryfa. Po biegu na zawodników czekać będzie ciepły posiłek.

Dzień wcześniej 30 sierpnia 2014 roku po raz pierwszy w historii Półmaratonu Gryfa zorganizowane zostanie mini Expo wystawiennicze. Znajdą się tam stoiska ze sprzętem sportowym, akcesoriami do biegania, odżywkami dla sportowców, stoiska gastronomiczne oraz inne…