Szczecin. Plac Jasne Błonia im. Jana Pawła II w Szczecinie

Szczecin. Plac Jasne Błonia im. Jana Pawła II w Szczecinie

08/03/2014 2 przez kierunek Szczecin

Szczecin, Jasne Błonia, atrakcje dla turystów, warto zobaczyć w Szczecinie, zabytki w Szczecinie, Szczecin dla turystów, ważne miejsca, ciekawe miejsca, Plac Jasne Błonia im. Jana Pawła II, Quinstorp-Aue, w Szczecinie

Jasne Błonia :: Szczecin :: 14MIEJSCE: Plac Jasne Błonia im. Jana Pawła II
ADRES: Pl. Jasne Błonia. SZCZECIN
GPS: Latitude 53.44063, Longitude 14.55774

Park powstał w latach 1925-27, zaprojektowany został z rzędami platanów klonolistnych po bokach rozległego trawnika z parterowymi kompozycjami kwiatowymi pośrodku.

Charakterystyczne dla Błoni są właśnie dwie aleje platanowe: trzyrzędowa po stronie południowej i dwurzędowa po stronie północnej. W okresie wiosennym dodatkową ich ozdobą są krokusy wyrastające u ich podnóży.


Błonia usytuowane są pomiędzy gmachem Urzędu Miasta a Parkiem Kasprowicza, od którego oddziela je ul. Piotra Skargi. Teren z trzech stron otoczony jest ulicami noszącymi imiona kompozytorów: Michała Kleofasa Ogińskiego, Karola Szymanowskiego oraz Stanisława Moniuszki.

Szczecińskie Jasne Błonia to doskonałe miejsce wypoczynku i rekreacji: można tu odpocząć przy dużej fontannie, spacerować, jeździć na rowerze, czy rozsiąść się wygodnie na ławce lub na trawniku.

W 1998 roku pomiędzy budynkiem Urzędu Miasta a pomnikiem papieża, w miejscu wcześniejszego basenu przeciwpożarowego powstała fontanna. Szczecinianie potocznie nazywają ją „Bartłomiejką” od imienia prezydenta Szczecina (urzędującego w latach 1994-98), który był pomysłodawcą wodotrysku.

W okresie wiosenno-letnim na terenie Jasnych Błoni odbywa się wiele imprez i wydarzeń o charakterze kulturalnym oraz rekreacyjno-sportowym.

Szczecin Jasne Błonia – galeria zdjęć:

[nggallery id=149]

Jasne Błonia są największym w Polsce skupiskiem platanów klonolistnych, których rośnie tu ponad dwieście. Ciągłość kompozycyjną zapewnia aleja ciągnąca się w kierunku Parku Kasprowicza i dalej do Lasu Arkońskiego.

Znajduje się tu Pomnik Czynu Polaków, wyobrażający podrywające się do lotu trzy orły, symbolizujące trzy pokolenia Polaków zaangażowanych w odbudowę Szczecina. Pomnik postawiono w 1979 roku.

Kiedy Ojciec Święty 11 czerwca 1987 odwiedził miasto, na Jasnych Błoniach odprawił mszę gromadząc tu setki tysięcy wiernych, co upamiętnione zostało w 1995 roku ustawieniem pomnika Jana Pawła II (autorstwa krakowskiego rzeźbiarza Czesława Dźwigaja). O tego czasu Plac nosi też imię papieża.

Szczecin, Jasne Błonia na mapie:


Pokaż Kierunek.Szczecin – firmy i instytucje w Szczecinie na większej mapie

przygotowane na podstawie:
wikipedia.org
szczecin.eu
materiały własne

pozostałe miejsca, które warto odwiedzić w Szczecinie: