ARCHIWUM. Szczecin. Wydarzenia. 21.05.2016. Europejska Noc Muzeów, Szczecin 2016 @ Urząd Miejski

ARCHIWUM. Szczecin. Wydarzenia. 21.05.2016. Europejska Noc Muzeów, Szczecin 2016 @ Urząd Miejski

18/05/2016 0 przez Imprezy w Szczecinie

program Europejskiej Nocy Muzeów 2016 w Urzędzie Miejskim…

21.05.2016 Europejska Noc Muzeów 2016 w SzczecinieWydarzenie: Europejska Noc Muzeów w Urzędzie Miejskim
Gdzie: Urząd Miejski. Pl. Armii Krajowej 1. 70-456 Szczecin. [zobacz w google street view]
Kiedy: 21 maja 2016 (sobota), godz. 19:00-23:00

program Europejskiej Nocy Muzeów w Szpinakowym Pałacu (Urzędzie Miejskim)

Europejska Noc Muzeów jest wielkim świętem i jednocześnie wyzwaniem.

Nie tylko dla muzealników, bo w tym przedsięwzięciu bierze udział blisko 50 partnerów. Każdego roku podczas Nocy Muzeów odnotowuje się frekwencyjne rekordy. W 2015 roku same tylko gmachy Muzeum Narodowego w Szczecinie odwiedziło ponad 20 000 osób, a wszystkie pozostałe przestrzenie ponad 50 000 osób.

Tegoroczna noc muzeów odbywa się pod nieformalnym hasłem „Noc nowości”.

Uwaga!
W dniu wydarzenia we wszystkich przestrzeniach Europejskiej Nocy muzeów dostępne będą gazety ze szczegółowym programem oraz praktyczną mapą.

W trakcie tej wyjątkowej nocy, mieszkańcy Szczecina i turyści, którzy odwiedzą Urząd Miasta, będą mieli okazję zasiąść w fotelu prezydenta Szczecina, a także zwiedzić imponującą salę biblioteczną szczecińskiego magistratu. Gmach zostanie otwarty dla wszystkich zwiedzających w Noc Muzeów od godziny 19:00.

W tym roku po magistracie zwiedzających oprowadzi sam prezydent Piotr Krzystek.

Noc Muzeów Szczecin 2016, Urząd Miasta – Gabinet Prezydenta

Podczas tegorocznej Nocy Muzeów w pierwszej kolejności będzie można odwiedzić gabinet prezydenta (niegdyś należący do gubernatora prowincji), który znajduje się na pierwszym piętrze. Do dziś zachowane zostało w nim oryginalne neobarokowe umeblowanie – biurko, krzesła, szafa i zegar. O historii wnętrza opowie jego gospodarz – prezydent Szczecina.

Noc Muzeów Szczecin 2016, Urząd Miasta – sala biblioteczna

Dodatkową atrakcją będzie możliwość wejścia do sali bibliotecznej znajdującej się nad gabinetem prezydenckim, na drugim piętrze. Biblioteka wyposażona w drewniane regały, ustawione w dwóch kondygnacjach, połączonych ze sobą krętymi schodami stanowi ważne miejsce w historii miasta. To tutaj w 1945 roku Piotr Zaremba podpisał przekazanie władzy w Szczecinie polskiej administracji. Niegdyś mieściły się tutaj zbiory biblioteczne zawierając publikacje z dziejów regionu i miasta, w tym także roczniki poświęcone współczesnej architekturze. Stary księgozbiór przekazany został Uniwersytetowi Szczecińskiemu, jednak nadal znajdują się tu książki związane ze Szczecinem, a także różnego rodzaju nagrody i wyróżnienia, które otrzymało miasto.

Sala 201 to najbardziej reprezentacyjne pomieszczenie, w którym przyjmowani są najważniejsi goście Szczecina m.in. prezydenci, ambasadorzy, konsulowie czy też delegacje zagraniczne z wielu krajów świata. Właśnie w tym miejscu powitalne śniadanie jadła duńska para książęca, którą gościliśmy w Szczecinie dwa lata temu. Na specjalnie sprowadzonym fortepianie zagrał tu także wybitny japoński pianista jazzowy Makoto Kuriya. W tej sali podpisuje się najważniejsze dla miasta umowy. Bywały tu także niecodzienne sytuacje takie jak np. krótki „mecz” piłki nożnej rozegrany przez Piotra Krzystka z prezesem Polskiego Związku Piłki Nożnej – Zbigniewem Bońkiem.

Organizacja

Wszyscy zainteresowani poznaniem niedostępnych na co dzień najbardziej reprezentacyjnych miejsc Urzędu Miasta, powinni pojawić się w sobotę 21 maja o godzinie 19:00 przy środkowym wejściu do gmachu urzędu na placu Armii Krajowej 1. Zwiedzanie obiektów odbędzie się w grupach 10-15 osobowych, co dwadzieścia minut.

Osoby niepełnoletnie mogą wziąć udział w wycieczce tylko pod opieką rodziców lub opiekunów prawnych. Zakończenie imprezy zaplanowano na godzinę 23:00.

pozostałe imprezy w ramach Europejskiej Nocy Muzeów 2016 w Szczecinie

Europejska Noc Muzeów 2016 w Szczecinie