ARCHIWUM. Szczecin. Wydarzenia. 21-23.04.2016. Filmowe Dni Skandynawskie @ Klub Delta

ARCHIWUM. Szczecin. Wydarzenia. 21-23.04.2016. Filmowe Dni Skandynawskie @ Klub Delta

16/04/2016 0 przez kierunek Szczecin

Trzy filmy w trzy dni, czyli Filmowe Dni Skandynawskie 2016…

21-23.04.2016 Filmowe Dni SkandynawskieWydarzenie: Filmowe Dni Skandynawskie 2016
filmy: Do Ciebie, Człowieku + Melancholia + Intruz 
Gdzie: Klub Delta. ul. Racławicka 10. 70-811 Szczecin/Dąbie
Kiedy: 21-23 kwietnia 2016 (czwartek-sobota), start godz. 18:00
Bilety: szczegóły w rozwinięciu
rezerwacje: 91 46 47 923

Wydarzenie organizowane w ramach obchodzonych w Szczecinie „Dni Skandynawskich 2016”.

Ośrodek Kultury Filmowej działający w Klubie Delta w Szczecin Dąbiu zaprasza do udziału w mini przeglądzie filmów skandynawskich.

Organizatorzy wydarzenia sięgną po znaczące dzieła z tamtego obszaru kulturowego. Filmy ze Skandynawii niezmiennie od lat są w czołówce najważniejszych dokonań światowej kinematografii.

W Klubie Delta pokazane zostaną filmy klasyków ze Szwecji i Danii oraz niedawny debiut młodego twórcy ze Szwecji, który zawodu uczył się w Polsce. Każdy z seansów poprzedzi wprowadzenie, które przygotował dziennikarz filmowy i autor programu tego przeglądu Krzysztof Spór.

PROGRAM FILMOWYCH DNI SKANDYNAWSKICH 2016

Filmowe Dni Skandynawskie 2016
dzień 1, 21 kwietnia (czwartek), godzina 18:00

DO CIEBIE, CZŁOWIEKU (2007; Szwecja, Dania, Norwegia; tragikomedia; czas 90’)
Reż. Roy Andersson
bilety: wstęp wolny

Monty Python spotyka Bergmana.

Film Roya Anderssona opowiada o fascynujących i nieprzewidywalnych, acz często chorobliwych odsłonach ludzkiej egzystencji. Złożony z kilkudziesięciu, pozornie niepowiązanych ze sobą scen, których nastrój oscyluje między komedią a dramatem, obraz szwedzkiego reżysera uderza w widza z niewiarygodną siłą. „Do ciebie, człowieku” Andersson odrzuca klasyczną narrację, realistyczne zasady budowania fabuły. Wszystko po to, by w barwnej mozaice groteskowych, abstrakcyjnych i niestroniących od surrealizmu scen opowiedzieć jak najwięcej o pojedynczym człowieku i jego losie.

Pokazowi filmu „Do ciebie, człowieku” towarzyszyć będzie przegląd wybranych legendarnych krótkich prac reklamowych nakręconych przez Roya Anderssona.

Filmowe Dni Skandynawskie 2016
dzień 2, 22 kwietnia (piątek), godzina 18:00

MELANCHOLIA (2011; Dania, Szwecja; dramat; czas 130’)
Reż. Lars von Trier
bilety: wstęp wolny

Koniec świata według von Triera.

Wystawne weselne przyjęcie Justine (Kirsten Dunst) i Michaela (Alexander Skarsgard) odbywa się w olbrzymiej posiadłości jej siostry (Charlotte Gainsbourg) i szwagra (Kiefer Sutherland). Jednocześnie do Ziemi zbliża się planeta Melancholia, która przez miliony lat skrywała się za Słońcem. Czy tylko minie Ziemię, dając niezwykły spektakl, czy uderzy w nią, powodując koniec świata?

Jeden z najważniejszych filmów w dorobku Larsa von Triera, twórcy m.in. „Przełamując fale”, „Tańcząc w ciemnościach” i „Dogville”. Prezentowany w Cannes w 2001 roku przyniósł Kirsten Dunst nagrodę za rolę aktorską. Liczne nagrody krytyków i branży filmowej na całym świecie.

Filmowe Dni Skandynawskie 2016
dzień 3, 23 kwietnia (sobota), godzina 18:00

INTRUZ (2015; Szwecja, Polska; dramat; czas 102’)
Reż. Magnus von Horn
bilety: 10 zł

Jeden z najważniejszych szwedzkich i polskich filmów ostatnich miesięcy.

„Intruz” opowiada inspirowaną prawdziwymi wydarzeniami historię, która rozgrywa się na szwedzkiej prowincji. 17-letni John – pod wpływem ekstremalnych emocji – dopuszcza się zbrodni. Po odbyciu kary wraca w rodzinne strony i podejmuje próbę rozpoczęcia nowego życia. Szybko jednak zostaje skonfrontowany z przeszłością, o której chciałby zapomnieć.

Film nakręcony w koprodukcji szwedzko-polskiej, przez Magnusa von Horna, absolwenta Łódzkiej Szkoły Filmowej. Premiera filmu odbyła się na festiwalu w Cannes w 2015 roku, a niedługo potem na 40. Festiwalu Filmowym w Gdyni tę przejmującą opowieść doceniono za reżyserię, scenariusz i montaż. Szwedzki Instytut Filmowy uznała „Intruza” najlepszą produkcją minionego roku. Także Polska Akademia Filmowa doceniła dzieło młodego szwedzkiego twórcy. Reżyser Magnus von Horn jest tegorocznym laureatem Paszportu „Polityki” w kategorii „Film”.
Miejsce pokazów:
Klub Delta, Szczecin Dąbie, ulica Racławicka 10
kontakt: tel. 91 464 79 23, biuro@klubdelta.pl

:: materiał video powiązany z wydarzeniem

https://youtu.be/LopxLChZtiw